Facebook
Instagram
YouTube
Xko
|
EN
Account
Zobrazit menu
Menu
Zobrazit menu
Menu

Podivné vyšetřování otravy Bečvy nekončí ani po půl roce

3 minuty čtení
Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku

Téměř půl roku po otravě řeky Bečvy stále neznáme viníka a jsme svědky vyšetřování, které vzbuzuje minimálně nedůvěru. Svůj pohled na celou kauzu nyní přidal i profesor Ivan Holoubek, specialista na jedy a životní prostředí, který vzorky vyhodnocoval. A nad některými informacemi zůstává rozum stát.

Drtinová: „Úřady, se kterými komunikujete, vám říkají, že není potřeba najít viníka?“

Holoubek: „Je to docela bizarní. A stejně tak i argument, že některé vzorky nebyly odebrány, protože 'bychom tam nemuseli nic najít' a podobně.“

D: „Je podle vás celá ta záležitost zpolitizovaná? Do jaké míry podle vás ovlivňuje kauzu to, že se v ní skloňuje jméno chemičky DEZA, která patří Agrofertu, toho času zaparkovaná ve svěřenských fondech premiéra Babiše?“

H: „Roli to určitě hraje, protože samozřejmě celá situace kolem pozice Agrofertu a dění kolem je zpochybnitelná nebo zpochybňovaná. Vedou se kolem toho nejrůznější diskuze, kterým možná nahrává samotný podnik nebo i inspekce a to, jak k tomu přistupuje. Kdyby se k tomu od začátku přistupovalo s tím, co se tam odebralo, tak se dalo spoustě věcí předejít.”

D: „Naznačujete nějaké tlaky?“

H: „Já bych řekl, že ano.“

V rozhovoru přišla řeč i na soudního znalce Jiřího Klicperu, který před měsícem poskytl rozhovor Deníku Referendum. V něm prohlásil, že viníka už zná, ale ještě není připraven odevzdat výsledky. Ve svém posudku se Klicpera navíc opírá i o pokus s Fluoresceinem, který ukazuje, jak se v řece mísí voda. Jenže jak říká k pokusu Holoubek „oni to dělali za průtoku, který byl téměř dvojnásobný proti průtoku, který byl v Bečvě toho 20. září. To je docela významné.“ To, že vstupní podmínky pokusu nebyly shodné, by totiž, mimo jiné, mohlo znamenat, že výsledky pokusu nemusí být vypovídající. A zarážející je i to, že se k případu Klicpera vůbec veřejně vyjadřoval.

„Dost se divím, že to řekl, protože by se podle mě soudní znalec takovýchto výroků neměl dopouštět.“

Celá kauza je smutná samozřejmě už proto, jakou škodu napáchala v řece. Kromě toho ale svlékla do naha veřejné instituce. Nikdo netvrdí, že za havárii může Babišova chemička DEZA. Ale ukazuje se, že veřejné instituce mají zásadní mezery v transparentnosti v momentě, kdy se případ dotýká právě premiéra. A nejen to.

„Hlavně se ukazuje, že nemáme úplně jasně stanovená pravidla, která by určovala, kdo za co vlastně v takovém případě odpovídá. Kdo velí, kdo udělá to či ono a jaké vzorky se odeberou, abychom později mohli identifikovat původce toho problému.“

Pojďme se pokusit to změnit! S touhle garniturou to ale nepůjde. Do voleb zbývá 214 dní! #rokzmeny

Celý rozhovor v DVTV

Zdroj fotky: seznamzpravy.cz

Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes

Podepište výzvu

Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.

Akční centrum

Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.

Darujte

Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku